Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular:

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ekim 01, 2014, 07:15:29 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: Sorun ve Çözüm Avcısı - Hayat Bilgisi Brinci Sınıf Etkinlik Örneği  (Okunma Sayısı 1535 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Editor
Uzman Üye
Üye No: 190

« : Ocak 14, 2009, 06:04:20 ÖS »

Adı : Sorun ve  Çözüm Avcısı

1. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi Okul Heyecanım Teması .  Aşağıda dökümanın sadece özeti verilmiştir, bu konu ile ilgili dosya ekte verilmiştir.

Adı : Sorun ve  Çözüm Avcısı

DERS            : Hayat Bilgisi
SINIF            : 1
YAKLAŞIK SÜRE      : 40’+40’
TEMA            : Okul Heyecanım
TEMEL BECERİLER      : Sevgi, barış, hoşgörü, İletişim Becerisi
KAZANIMLAR   : A.1.27. Okulda ortaya çıkan sorunları fark eder.
     A.1.28. Okulda karşılaşabileceği her sorunun birden fazla çözümü olabileceğini kabul eder.
ARA DİSİPLİNLER   : İnsan Hakları ve Vatandaşlık, Rehberlik ve Psikolojik Danışma
MATERYALLER      :
KAYNAK
         : Hayat Bilgisi Özel İhtisas Komisyonu   

SÜREÇ

1. Aşağıdaki senaryoyu okuyun ve gönüllü öğrencilerle canlandırın.
Ayşe koşarak sınıfa girer ve elindeki kalemi arkadaşlarına göstererek;
-Bakın, kaybolan kalemimi buldum.
Bu arada çantasında bir şeyler arayan Fatma birden atılır ve ;
- Hayır, o benim kalemim! Çabuk ver, der ve Ayşe ‘nin elindeki kalemi çekiştirmeye başlar. Ayşe de vermemek için direnir. Bu arada kalem kırılır. Ayşe ile Fatma kavga ederler....................................
Hikayeye burada ara verin ve aşağıdaki soruları  öğrencilere yöneltin.
   Ayşe ile Fatma’nın sorunu nedir?
   Kavgaya başvurmadan sorunlarını nasıl çözebilirlerdi?
   Öğrencilerin ürettiği çözümlerden birini seçin ve canlandırılmasını sağlayın.

Örneğin;
Ayşe koşarak sınıfa girer ve elindeki kalemi arkadaşlarına göstererek;
-Bakın, kaybolan kalemimi buldum.
Fatma:
-Ben de kalemimi bulamıyorum, acaba benim kalemim olabilir mi, Ayşe?
Ayşe:
-Ben, kalemimi  bahçede oynarken kaybettim.Benimki olduğuna eminim. Senin kalemini bulmak için çantana ve sıranın altına tekrar bakalım.
Ayşe ile Fatma kalemi ararlar ve sıranın altında bulurlar.

Sınıfa şu soruları yönelterek grup etkileşimini başlatın.
•   Aranızda buna benzer sorunlar yaşayanlar oldu mu? Nasıl çözdünüz?
•   Şu anda okulla ilgili çözülmemiş bir sorunu olan var mı?(Öğrencilerin belirttikleri sorunlar sorun çözme aşamaları izlenerek çözülür.Bir sorunun birden fazla çözümü olabileceği vurgulanır.

DEĞERLENDİRME

Anekdot metoduyla değerlendirin

Önemli Not: Bu belge ttkb.meb.gov.tr den alınmıştır. Edubilim olarak MEB de karışık olarak verilen bu bilgileri sizin için düzenli bir şekilde bir araya getirdik. Yukarıdaki özet konu hakkında bilgilendirme için verilmiştir. Düzenli ve tam haliyle  görmek için dosyayı indirin... Dosyaların tüm hakları MEB e aittir ama bu şekilde düzenlenip biraraya getirilmesi tamamen Edubilimin katkılarıyla gerçekleşmiştir. Burada verilen bilgi, belge, yazı ve dökümanlar izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak belirtmek için www.edubilim.com veya www.edubilim.com/forum adresine alıntı yaptığınız adresten link vermeniz gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: sorun ve cozum avcisi, sorun ve çözüm avcısı, hayat bilgisi dersi sorun ve çözüm avcısı konusu, sorun ve çözüm avcısı etkinlik örneği, sorun ve çözüm avcısı konusunun işlenişi, sorun ve çözüm avcısı etklinlik örnekleri, hayat bilgisi 1. sınıf, hayat bilgisi birinci sınıf, Okul Heyecanım

Ekteki Dosyalar Burada

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Etiket: sorun ve cozum avcisi  hayat bilgisi  birinci sinif   etkinlik ornegi 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Planlar ve Haftalar

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Map I Reklam Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!