Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Temmuz 31, 2014, 10:36:16 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: Kurbağalar Okulunda Bir Gün - Hayat Bilgisi İkinci Sınıf Etkinlik Örneği  (Okunma Sayısı 1783 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Editor
Uzman Üye
Üye No: 190

« : Şubat 13, 2009, 03:55:25 ÖS »

ADI: Kurbağalar Okulunda Bir Gün

2. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi OKUL HEYECANIM Teması .  Aşağıda dökümanın sadece özeti verilmiştir, bu konu ile ilgili dosya ekte verilmiştir.

ADI: Kurbağalar Okulunda Bir Gün

DERS   : HAYAT BİLGİSİ
SINIF   : 2
YAKLAŞIK SÜRE   : 40’+40’
TEMA   :OKUL HEYCANIM
TEMEL BECERİLER   : Etik davranma
KAZANIMLAR   : A.2.18. Okul kurallarının neden konduğunu araştırır ve açıklar.
     A.2.19.Kendisinin ve arkadaşlarının etik olmayan davranışlarını fark eder ve bu davranışları onaylamadığını belirtir.
MATERYALLER   :Kurbağa resmi,boya kalemleri
   KAYNAK   : Ben İnsanım Dizisi (2002)  British Council, EARGED, Ankara.

SÜREÇ

Bu etkinlikte öğrenciler okul kurallarının neler olduğunu ve bu kurallara neden ihtiyaç duyulduğunu araştırarak öğreneceklerdir.
1.   Öğrencilere kurbağa resmini gösterin.
2.   Öğrenci sayısı kadar resim çoğaltın ve resimlerini boyamalarını isteyin.
3.   Öğrencilere kurbağalar ile ilgili neler bildiklerini sorun.
4.    Kurbağalar ile ilgili  sorular  sorarak öğrencilerde etkinliğe merak uyandırın.
•   Kurbağalar nerede yaşarlar?
•   Nasıl hareket ederler?
•   Nasıl ses çıkarırlar?
5.   “ Kurbağalar Okulunda Bir Gün...” adlı öyküyü okuyun.
6.   Öyküdeki karakterleri rol oynama tekniği ile öğrencilerin canlandırmalarını isteyin.
7.   Çocuklara öykü ile ilgili düşüncelerini sorun.
Örneğin; bu öyküde neler hoşuna gitti?
•   Öyküde neler hoşuna  gitmedi?
•   Sen .......kurbağa’nın yerinde olsan neler yapardın?
•   Kurbağalara neler yapmalarını önermek isterdin?

8.   Öğrencilere kendi sınıflarında nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında sorular sorularak,dikkat etmediklerinde ne gibi sonuçlarla karşılaşabileceklerini tartışın
9.   Kurallara uymamanın etik olmadığını vurgulayan ifadelerde bulunun.
10.   Okulda ve sınıfta  kendilerinin ve arkadaşlarının etik olmayan davranışlarından örnekler vermelerini isteyin.
11.   Bu davranışların sınıfça onaylanıp onaylanmadığını izleyin.
12.   Etik olmayan davranışların niçin onaylamadıklarını belirtmeleri konusunda öğrencileri cesaretlendirin.

Örnek Hikaye
KURBAĞALAR OKULUNDA BİR GÜN...

Kurbağalar  Okulu, Derindere’deki bütün küçük kurbağaların okuluydu. Derindere’deki kurbağalar, çocuklarını bu okula gönderirlerdi. Okul, Derinder’nin kuytu bir kıyısında kurulmuştu.Serin ve temiz sularda...
Bir gün 2. sınıfın öğretmeni Öğretvrak, sınıfa girdi ve “ Çocuklar, bildiğiniz gibi geleneksel bahar pikniğimiz cumartesi günü yapılacak. Sizinle bu konuda konuşmak istiyorum.Sizce bu pikniği nerede yapalım?” dedi.
Bütün küçük kurbağalar, piknik konusunda çok heyecanlıydılar. Pikniğe gitmek için sabırsızlanıyorlardı.Hepsi düşüncelerini söylediler. Ama nasıl? Birbirlerini dinlemeden hep bir ağızdan...
Sarıbenek, “Yukarı taraftaki sazlıkta yapalım!” dedi.
Hızlıyüzgeç, “Sazlıkta yüzemeyiz. Yeşiller Köyü’ndeki kıyı çok güzel” diye bağırdı.
Kırmızıgöz, “Hayır, orası bataklık gibi;kötü kokuyor” diye karşı çıktı.
Hızlıyüzgeç, yeniden konuştu:” Bence güzel kokuyor. Ben bataklıklara bayılırım!”
Yeşilbenek,”Ben babamla Taşlık Kumsalı’na sinek avlamaya gitmiştim. Harika bir yer!” diye yeni bir öneride bulundu.
      “Ben sinek sevmem” dedi.
Kırmızıgöz, “Sen gelme o zaman” dedi kızgınlıkla.
            “ Kardeşimle birlikte büyüdüğümüz Çamurlu Göl’e gitmeliyiz… Orada oynayabileceğimiz küçük havuzlar da var!” dedi.
Yeşilbenek’in buna itirazı vardı “ Yanımızdaki yiyecekleri Çamurlu Göl’e kadar taşımamız çok zor olur”
Hızlıyüzgeç, “Hamurlu Göl mü? Hiç duymadım. Ben, Yeşiller Köyü demiştim…” dedi.
      “ Ben sinek sevmem” dedi yine.

DEĞERLENDİRME

Değerlendirme cümleleri   EVET   HAYIR
1.   Arkadaşları, öğretmeni ve okul çalışanları ile ilişkilerinde uyulacak kuralları biliyor.      
2.   Zor ya da acil durumlarda bile kurallara uymaya çalışıyor      
3.   Başkalarının kurallara uymayan davranışlarını fark ediyor.      

Önemli Not: Bu belge ttkb.meb.gov.tr den alınmıştır. Edubilim olarak MEB de karışık olarak verilen bu bilgileri sizin için düzenli bir şekilde bir araya getirdik. Yukarıdaki özet konu hakkında bilgilendirme için verilmiştir. Düzenli ve tam haliyle  görmek için dosyayı indirin... Dosyaların tüm hakları MEB e aittir ama bu şekilde düzenlenip biraraya getirilmesi tamamen Edubilimin katkılarıyla gerçekleşmiştir. Burada verilen bilgi, belge, yazı ve dökümanlar izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak belirtmek için www.edubilim.com veya www.edubilim.com/forum adresine alıntı yaptığınız adresten link vermeniz gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: kurbağalar okulunda bir gün, kurbagalar okulunda bir gun, hayat bilgisi dersi kurbağalar okulunda bir gün konusu, kurbağalar okulunda bir gün etkinlik örneği, kurbağalar okulunda bir gün konusunun işlenişi, kurbağalar okulunda bir gün etklinlik örnekleri, hayat bilgisi 2. sınıf, hayat bilgisi ikinci sınıf, OKUL HEYCANIM
Ekteki Dosyalar Burada

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Etiket: hayat bilgisi  ikinci sınıf  etkinlik ornegi  kurbağalar okulunda bir gün 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın