Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ağustos 02, 2014, 11:34:41 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: iktisada giriş geçmiş yıllarda çıkmış sorular  (Okunma Sayısı 19225 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MegaAdministrator
Uzman Üye
Üye No: 12233
Mesleği: Öğretim Görevlisi
Sen Beni Sevmin

« : Eylül 30, 2009, 02:18:29 ÖÖ »

iktisada giriş geçmiş yıllarda çıkmış sorular

Yanıt: Malın satış fiyatına

-Marjinal maliyet eğrisinin ortalama değişken maliyet eğrisi üzerinde kalan kısmı aşağıdakilerden hangisini gösterir?

Yanıt: Firmanın kısa dönem arz eğrisini

-Bir firma fiyatı 5 YTL olan bir maldan 20 birim sattığında elde ettiği toplam gelir 100 YTL. Satış miktarını 30 birime çıkardığında ise geliri 150 YTL ise firmanın marjinal geliri kaç YTL olur?
Yanıt: 5 YTL

-Tam Rekabet piyasasında faaliyet gösteren bir firma zarar ediyorsa aşağıdaki eşitliklerden hangisi sağladığı üretim düzeyinde üretim yaparak zararını minimize etmeye çalışır?

Yanıt: MR = MC

-Toplam gelir ile toplam maliyet eğrilerinin birbirine eşit olduğu çıktı düzeylerini gösteren noktalara ne ad verilir?

Yanıt: Başabaş noktası

-Homojen mal üreten az sayıda firmanın oluşturduğu piyasa yapısına ne ad verilir?

Yanıt: Saf Oligopol

-Bir endüstrideki ölçek ekonomilerin sadece tek bir firmanın faaliyetlerini sürdürmesine olanak sağlayacak nitelikte olması halinde ortaya çıkan tekel Aşağıdakilerden hangisidir?
Yanıt: Doğal tekel

-Bir üretim faktörünün fiyatı arttığında diğer üretim faktörüne olan talep artıyorsa bu iki üretim faktörü arasındaki ilişki nasıldır?

Yanıt: İkame

-Tekelci Rekabet Piyasasında çok sayıda firma olmasına karşın firmalara tekelci güç elde etme olanağı sağlayan faktör aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Ürün Farklılaştırması

-Tekelci bir firma talep eğrisinin hangi kısmında negatif marjinal gelirler nedeniyle üretimini veya satışlarını azaltarak toplam gelirini artırabilir?
Yanıt: Esnekliğin 1 den küçük olduğu kısımda

-Aşağıdakilerden hangisi tekelcinin fiyat farklılaştırmasına gidilebilmesi için gerekli olan temel koşullardan biridir?
Yanıt: Satıcının farklı talep esnekliklerine sahip tüketicileri belirleyebilir olması

-Tekelci bir firmanın uzun dönemde piyasaya başka firmaların girmesini engelleyebilmesi ve tekel konumunu devam ettirebilmesi için Aşağıdakilerden hangisi gerekir?
Yanıt: Tekelci bir firmanın yakın ikamesi olmayan bir malı satması

-Tekelci bir firma piyasa arzını tek başına kontrol etmesine karşın , fiyatlama ve üretim kararı verirken aşağıdakilerden hangisini göz önüne almak zorundadır?

Yanıt: Piyasa talebini

-Kuaförün öğrencilere daha ucuza saç kesmesi neyi gösterir?

Yanıt: Alıcıların Farklılaştırılması

-Tekelci bir firmanın marjinal gelir eğrisinin talep eğrisinin altında yer almasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Firmanın daha fazla mal satabilmek için fiyatlarını düşürmesi

-Şehirci yolcu taşımacılığında tekel konumunda olan bir kasaba belediyesinin yaşlı vatandaşlara daha düşük ücret uygulaması aşağıdaki fiyat farklılaştırması türlerinden hangisine bir örnektir?

Yanıt: Alıcılar arası fiyat farklılaştırmasına

-Birbiriyle rekabet eden az sayıda firmanın bulunduğu ve her birinin üretimindeki değişmelerin piyasa fiyatını etkileyebilecek durumda olduğu piyasa türü aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Oligopol

-Tekelci bir firmanın sahip olduğu talep eğrisi aşağıdakilerden hangisi ile özdeştir?

Yanıt: Piyasa talep eğrisi

-Oligopolcü firmaların bir grup olarak karlarını maksimize ettikleri oligopol türü aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Tam oligopol

-Aşağıdakilerden hangisi tekel piyasasının varsayımlarından biridir?

Yanıt: Tekelcinin yakın ikamesi olmayan bir malı satması

-Aşağıdakilerden hangisi bir üretim faktörüne ait marjinal ürün gelirini ifade eder?

Yanıt: MRP = MPP x MR

-Aşağıdakilerden hangisi bir üretim faktörüne ait marjinal ürün gelirini ifade eder?

Yanıt: Marjinal fiziki ürün × Marjinal gelir

-Üretim faktörlerinin alınıp satıldığı piyasalara ne ad verilir?

Yanıt: Faktör Piyasaları

-Ödünç verilebilir fonlar piyasası dengede iken veri bir ödünç verilebilir fon talebi eğrisi durumunda ödünç verilebilir fon arzı eğrisi sağa kayarsa denge faiz oranı ve ödünç verilebilir fon miktarı ne şekilde değişir?
Yanıt: Faiz oranı düşer, ödünç verilebilir fon miktarı artar.

-Ek üretim faktörleri kullanılması sonucu firmanın toplam gelirinde ortaya çıkan artışa ne ad verilir?
Yanıt: Marjinal ürün geliri

-Bir firma Aşağıdakilerden hangisi oluşması durumunda faktör alımını durdurur?
Yanıt: Marjinal ürün geliri = Marjinal faktör maliyeti

Herhangi bir faktörün kullanımında pür rant elde edilebilmesi için gerekli koşul aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Bu faktörü kullanmanın fırsat maliyetinin sıfır olması

-Faktör talebinin en önemli özelliği nedir?

Yanıt: Türev Talep Olması

-Aşağıdakilerden hangisi marjinal maliyetin hesaplanmasında kullanılır?

Yanıt: Toplam maliyetteki değişme / Üretim miktarındaki değişme

-Toplam maliyetteki değişmenin kullanılan üretim faktörü miktarındaki değişmeye oranına ne ad verilir?

Yanıt: Marjinal faktör maliyeti

-Bir fabrikada istihdam edilen işçi sayısı 100 den 200 e çıkarıldığında aylık toplam geliri 100.000 YTL den 150.000 YTL ye çıkıyorsa işgücünün marjinal ürün geliri kaç YTL olur?
Yanıt: 500

-Aşağıdakilerden hangisi faktör talebini etkileyen unsurlardan biri değildir?

Yanıt: Bireyin boş zaman tercihi

-Bir kişinin parasal ücreti ile satın alabileceği mal ve hizmet miktarını gösteren ücrete ne ad verilir?

Yanıt: Reel ücret

-Türkiye ekonomisinde 1 yıl vadeli reel faiz oranları % 15, nominal faiz oranları %40 ise beklenen enflasyon oranı yüzde kaçtır?

Yanıt: 25

-Reel faiz oranı=0.20 ve nominal faiz oranı= 0.50 ise beklenen enflasyon oranı kaçtır?

Yanıt: Beklenen Enflasyon = 0.30

-Aşağıdakilerden hangisi faktör talep esnekliğini artırmaz?

Yanıt: Faktörler arası ikamenin zor olması

-Kamusal bir malın marjinal faydasının özel bir malın marjinal faydasından farklı olmasına neden olan kamusal mal özelliği aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Rakip olmama

-Kamusal mallarda etkin üretim miktarının belirlenebilmesi için gerekli koşul aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Marjinal Sosyal Fayda ile Marjinal Maliyetin eşit olması

-Satın alınan bir mal veya hizmetin bu mal veya hizmet için herhangi bir bedel ödemeyen üçüncü kişilere sağladığı faydaya ne ad verilir?

Yanıt: Dışsallık

-Bir ekonomik birimin kendisine aldığı cep telefonu ekonomide üretilen mallar içerisinde hangi kategoridedir?
Yanıt: Özel mallar

-Hepatit b hastasının hem bu hastalıktan kendisini koruması hem de başkalarına bulaşmasını önlemesi şeklinde sağladığı fayda Aşağıdakilerden hangisidir?
Yanıt: Dışsal fayda

-Özel malların ayırt edici özelliği aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Sadece satın alan kişiye fayda sağlaması

-Üretimin yarattığı marjinal özel maliyet ile marjinal dışsal maliyetin toplamı aşağıdakilerden hangisini verir?

Yanıt: Marjinal sosyal maliyeti ( MSC = MPC + MEC )

-Antalya’da üretim yapan fabrikanın atıklarını denize bırakması durumu neyi ifade eder?

Yanıt: Negatif Dışsallık

-Bir kişinin kamusal maldan fayda elde etmesine karşın, kamusal malın finansmanında herhangi bir maliyet yüklenmekten kaçınması nedir?

Yanıt: Bedavacılık

-Toplumun tüm üyelerinin herhangi bir bedel ödemeden tüketebildiği ve bir kişinin tüketiminin bir başkasının tüketimine engel teşkil etmediği mallar aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Kamusal mallar

-Kamusal malların ödeme yapmayanları dışarıda bırakmama özelliği aşağıdakilerden hangisinin ortaya çıkmasına neden olur?

Yanıt: Bedavacılık sorunu

-Özel tüketim veya üretim faaliyetlerinin tüketici veya üretici tarafından ödenmeyen maliyetlerine ne ad verilir?

Yanıt: Negatif dışsallık

- Devletin, pozitif dışsallık meydana getiren üretim veya tüketim faaliyetlerinin marjinal dışsal faydasını içselleştirmek için kullandığı yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Sübvansiyonlar

-Piyasa tam rekabet koşulları altında çalışsa bile malın fiyatına yansımayan maliyet türü aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Marjinal dışsal maliyet

-Konjonktürel işsizliğin kaynağı aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Üretim hacmindeki daralmalar

-Belli bir üretim kolunda istihdam edilenlerden bir kısmı faaliyetten çekildiği zaman üretim hacmindeki bir daralma meydana gelmiyorsa, bu üretim kolunda aşağıdakilerden hangisi söz konusudur?

Yanıt: Gizli işsizlik

-Konjonktür dalgalanmalarının uzun dönemdeki seyri göz önüne alındığında,her daralma döneminden sonra ekonominin canlanmaya geçişi aşağıdakilerden hangisi ile adlandırılır?

Yanıt: U eğrisi

-Üretim hacminde zaman zaman ortaya çıkan daralmaların yarattığı işsizlik aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Konjonktürel İşsizlik

-Aşağıdakilerden hangisi gayrisafi milli hasılanın harcamalar yönünden hesaplanmasında göz önüne alınmaz?

Yanıt: Tasarruf

-Bir ekonomide, belli bir dönemde üretilen tamamlanmış mal ve hizmetlerin piyasa fiyatları ile ifade edilen değerlerinin toplamı aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: GSMH

-Bir işletmenin üretim değerinden kullanılan ara malların değerini çıkartarak bulunan değer aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Katma Değer

-Aşağıdakilerden hangisi devletin yaptığı transfer ödemeleri içerisinde yer alır?

Yanıt: İşsizlik sigortası ödemesi

-Net yatırımın negatif olması durumunda aşağıdakilerden hangisi ortaya çıkar?

Yanıt: Sermaye stoku azalacağı için üretken kapasite azalır

-Aşağıdakilerden hangisi marjinal tüketim eğilimi (MPC) ile marjinal tasarruf eğilimi (MPS) ararsındaki ilişkiyi gösterir?

Yanıt: MPC+MPS=1

13-Yatırım harcamalarının geliri bağımsız olan kısmına ne ad verilir?

Yanıt: Otonom yatırım

-MPS= 0.30 İSE MPC=?

Yanıt: MPC=0.70

-MPS=0.40 ve MPI=0.10 iken kamu harcamaları 250 birim artarsa gelir nasıl değişir?

Yanıt: Gelir 500 birim artar

-Aşağıdakilerden hangisi hane halklarının elde ettikleri gelirin kullanma biçimleri arasında yer almaz?

Yanıt: Yatırım

-Hane halkları tasarruflarını artırmaya karar verdiği zaman, artan tasarrufları tüketim harcamalarını ve dolayısıyla azaltması nedir?

Yanıt: Tasarruf Paradoksu

-Aşağıdakilerden hangisi gelir- harcama akımına yapılan bir enjeksiyon niteliği taşır?

Yanıt: İhracat

-“Her Arz Kendi Talebini Yaratır” aşağıdakilerden hangisini ifade eder?

Yanıt: Say kanunu

-Bir ekonomide fiilen gerçekleştirilen harcamaların her zaman gelire eşit olması için aşağıdaki koşullardan hangisi gereklidir?

Yanıt: Tam İstihdam

-Aşağıdakilerden hangisi gelir-harcama akımına yapılan bir sızıntı niteliği taşımaktadır?

Yanıt: Tasarruf

-Klasiklere göre tasarrufla yatırımın eşitlendiği nokta neyi belirler?

Yanıt:

-Denk bütçe çarpanının sayısal değeri aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: 1

-MPS= 0.40 VE MPI=0.10 ise vergi çarpanı kaçtır?

Yanıt: Vergi Çarpanı= -1

-MPC(Marjinal Tasarruf Eğilimi)=0.85 MPI (Marjinal İthal Eğilimi) =0.05 ise vergi çarpanın değeri aşağıdakilerden hangisine eşittir?

Yanıt: -4

-Hem mal olarak kullanıldığında bir değere sahip olunan , hem de değişim aracı olarak kullanılabilen nesnelere ne ad verilir?

Yanıt: Mal para

-M2 yi elde edebilmek için M1 e ne eklenir?

Yanıt: Vadeli mevduatlar

-Bir mal olarak değeri bulunmayan, ancak mal ve hizmetlerin satın alınmasında bir değer ifade eden nesneler?

Yanıt: İtibari Para

-Ticari bankalar tarafından vadesiz mevduat şeklinde ifade edilen para aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: Kaydi Para

-Bir birim paranın değeri aşağıdakilerden hangisi ile belirlenir?

Yanıt: Satın alınabilecek mal ve hizmet miktarı

-Aşağıdaki mevduat türlerinden hangileri,M2 para arzı içerisinde yer alır?

I. Vadeli mevduat

II. Vadesiz mevduat

III. Resmi mevduatlar

IV. Bankalar arası mevduat

Yanıt: I ve II

-Para miktarındaki değişikliklerin üretim miktarı üzerinde bir etkisinin olmaması sadece fiyatları artırmasına ne ad verilir?

Yanıt: Paranın nötrlüğü

-Paranın ekonomideki üretim miktarı üzerinde hiçbir etkisi olmayıp sadece fiyatları etkilemesine ne ad verilir?

Yanıt: Paranın nötrlüğü

-Belli bir dönemde tüketim harcamaları neye bağlıdır?

Yanıt: Gelir

-Elde para tutmanın fırsat maliyetine ne ad verilir?

Yanıt: Kaybedilen faiz geliri

-Maliyet (arz) stokları aşağıdakilerden hangisine neden olur?

Yanıt: Toplam arz eğrisi yer değiştirir

-Aşağıdakilerden hangisi toplam arzı sola kaydıran nedenlerden değildir?

Yanıt: Hava Şartlarının İyi Olması

-Piyasa dengedeyken P sabitken miktar artarsa arz ve talep eğrileri nasıl değişir?

Yanıt: Arz Ve Talep Eğrisi Sağa Kayar

-P fiyatlar genel düzeyini, Y üretim hacmini gösterdiğine göre stagflasyon ortamında aşağıdaki değişikliklerden hangisi gerçekleşir?

Yanıt: P↑ Y↓

-Bir malın üretiminin diğer ülkelere göre daha etkin olarak yani daha az fırsat maliyeti ile gerçekleştirilmesine ne ad verilir?

Yanıt: Karşılaştırmalı üstünlük

-Sahip olunan mal ve hizmetlerin üretiminde artan maliyetler ve uzmanlaşma nedeniyle ortaya çıkan duruma ne denir?

Yanıt: Sınırlı Uzmanlaşma

-1947 yılında imzalanan ve ülkeler arasında tarife ayrımcılığına son vermeyi amaçlayan anlaşma aşağıdakilerden hangisidir?

Yanıt: GATT

-Belli bir dönemde bir ekonomide mal ve hizmet üretim kapasitesinde meydana gelen artıştır?

Yanıt: Ekonomik Büyüme

-Ülkedeki toplam üretimin işgücü ve sermaye stoğuna oranına ne ad verilir?

Yanıt: Toplam faktör verimliliği

-2000 yılı verilerine göre, Türkiye’de çalışan sayısı yaklaşık 21 milyon, işsizlik sayısı 8 milyon ve nüfus 65 milyon kişidir. Buna göre Türkiye’de toplam işgücü miktarı kaç milyon kişidir?

Yanıt: 29

-Ekonomik büyüme oranının hesaplanmasında aşağıdaki GSMH kavramlardan hangisi kullanılır?

Yanıt: Reel GSMH

Marjinal tüketim eğilimi (MPC) 0,90, marjinal ithalat eğilimi (MPI) 0,10 olarak tahmin edilen piyasada gelirin 100 milyon artması için vergilerin kaç milyon azaltılması gerekir?

Yanıt: 25

Klasik miktar teorisine göre para arzındaki değişikliğin yaratacağı sonuç nedir?

Yanıt: ΔM=ΔP

Etiket: iktisada giriş geçmiş yıllarda çıkmış sorular  
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın