Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ağustos 27, 2014, 11:49:15 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: Güneş Nerede - Hayat Bilgisi İkinci Sınıf Etkinlik Örneği  (Okunma Sayısı 5211 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Editor
Uzman Üye
Üye No: 190

« : Şubat 17, 2009, 02:35:10 ÖÖ »

GÜNEŞ NEREDE?

2. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi Benim Eşsiz Yuvam Teması .  Aşağıda dökümanın sadece özeti verilmiştir, bu konu ile ilgili dosya ekte verilmiştir.

GÜNEŞ NEREDE?

DERS               : Hayat Bilgisi
SINIF            : 2                  
YAKLAŞIK SÜRE         : 40’+40’
TEMA               : Benim Eşsiz Yuvam
KAZANIMLAR            : B.2.49. Güneşin doğuşunu ve batışını                 
                                   gözlemleyerek doğu ve batı kavramlarını kavrar.
B.2.50.Evinin yerini konum ile ilgili temel  kavramları kullanarak bildiği yere göre tarif eder.
TEMEL BECERİLER    : Araştırma, mekanı ve zamanı algılama.
KİŞİSEL NİTELİKLER: -
ARA DİSİPLİNLERLE
İLİŞKİLENDİRME      : -
MATERYALLER
         : “Güneş ile Fare” metni,kostüm ve maskeler,çalışma kağıdı.
KAYNAK            : Hayat Bilgisi Özel İhtisas Komisyonu

SÜREÇ

1.   Derse başlarken Güneş’in bulunduğu konumu gözlemleyin. Altıncı dersin sonunda Güneş’in konumunu tekrar gözlemleyin.
2.   Öğrencilerinize aşağıdaki soruları yönelterek düşünmelerini sağlayın:
•   Güneş sabahları evinizin hangi tarafından doğuyor?
•   Güneş akşamları evinizin hangi tarafından batıyor?
3.   Aynı soruları okulunuz için de sorun ve cevapları göstererek vermelerini isteyin.
4.   Güneş’in doğduğu yöne doğu, battığı yöne batı dendiğini belirtin.
5.   Okulunuzun doğusunda ve batısında nelerin olduğunu sorarak,”doğu-batı” kavramlarını pekiştirin.
6.   “Güneş ile Fare” öyküsünü okuyun.
7.   Öykünün dramasını yaptırın.
8.   Öğrencilere şu soruları yöneltin:
•   Minik Fare, Güneş’i hangi yöne bakarak beklemiş? Neden?
•   Güneş, Minik Fare’den nerede ayrılmak zorunda kalmış? Neden?
•   Güneş ile Minik Fare’nin sohbetleri sırasında ,Güneş Minik Fare’ye hangi yararlarından bahsetmiş olabilir?
9.   “Evinizin sağında, solunda, önünde, arkasında, karşısında…vb. neler var?” sorusunu sorarak, evlerinin çevresini tarif etmelerini isteyin.
10.   “Okulumuzun önünde, arkasında, sağında, solunda… vb. neler var?”sorusuyla devam edin.
11.    Kroki örneğini incelemelerini sağlayın ve çalışma kağıdını dağıtın.
NOT : Fare ve Güneş resimlerinden faydalanarak, kostüm ve maskeler hazırlayın.

DEĞERLENDİRME

-  Çalışma kağıdı ve sorulan sorularla değerlendirin.

GÜNEŞ İLE FARE

Ülkenin doğusunda, tarlalarda yaşayan minik bir fare varmış. Minik Fare sıcak havaları çok severmiş. Sıcak yaz günlerinde toprağın yumuşak olduğu yerlere gider, uzun uzun güneşlenirmiş.

Bir gün kendisini ve dünyayı ısıtan, kocaman, top gibi yuvarlak olan Güneş’le tanışıp, ona teşekkür etmek istemiş. Sabah Güneş doğmadan kalkmış ve yüzünü doğuya dönerek Güneş’in doğmasını beklemiş. Sonunda Güneş yavaş yavaş, parlayan ve gülümseyen yüzünü göstermeye başlamış. Minik Fare:
-   Hey Güneş Kardeş günaydın. Beni görebiliyor musun?
-   Evet Minik Fare seni görüyorum.
-   Ben sıcak havaları çok severim. Bu güzel yaz aylarında beni ısıttığın için sana teşekkür ederim, demiş.

Minik Fare ile Güneş koyu bir sohbete dalmışlar. Güneş, Minik Fare’ye kendisinin insanlara ve doğaya yararlarından bahsetmiş. Bu arada Güneş gökyüzünde yönünü değiştirmeye devam ediyormuş. Akşam olmak üzereymiş. Güneş:
-   Minik Fare seninle tanıştığım için mutlu oldum. Ancak artık batıya geldik ve benim batıdan batmam gerekiyor. Sabah doğuda görüşürüz, diyerek ayrılmışlar.

Minik Fare, Güneş’in batarken gökyüzünde oluşturduğu manzaradan çok etkilenmiş. Güneş’le tanıştığına memnun bir şekilde tarladaki yuvasına dönmüş.

Önemli Not: Bu belge ttkb.meb.gov.tr den alınmıştır. Edubilim olarak MEB de karışık olarak verilen bu bilgileri sizin için düzenli bir şekilde bir araya getirdik. Yukarıdaki özet konu hakkında bilgilendirme için verilmiştir. Düzenli ve tam haliyle  görmek için dosyayı indirin... Dosyaların tüm hakları MEB e aittir ama bu şekilde düzenlenip biraraya getirilmesi tamamen Edubilimin katkılarıyla gerçekleşmiştir. Burada verilen bilgi, belge, yazı ve dökümanlar izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak belirtmek için www.edubilim.com veya www.edubilim.com/forum adresine alıntı yaptığınız adresten link vermeniz gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: güneş nerede, gunes nerede, hayat bilgisi dersi güneş nerede konusu, güneş nerede etkinlik örneği, güneş nerede konusunun işlenişi, güneş nerede etklinlik örnekleri, hayat bilgisi 2. sınıf, hayat bilgisi ikinci sınıf, Benim Eşsiz Yuvam
Ekteki Dosyalar Burada

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Etiket: hayat bilgisi  ikinci sınıf  etkinlik ornegi  güneş nerede 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın