Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ağustos 01, 2014, 04:41:59 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: Geometrik şekiller - Geometrik cisimler - Geometrik cisimlerin özellikleri  (Okunma Sayısı 174650 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Administrator
Uzman Üye
Üye No: 6
Mesleği: Sınıf Öğretmeni
Sınıf Öğretmeni Aday Adayı...

« : Nisan 09, 2009, 12:35:08 ÖÖ »

Aşağıda Geometrik şekillerle ilgili bilgi, belge ve dökümanlar Edubilim tarafından sizler için biraraya getirilmiştir. Sizde bu konuda bildiklerinizi ve elinizdeki dökümanları paylaşırsanız memnun oluruz...

GEOMETRİK ŞEKİLLER

İlk olarak geometrik şekillerle ilgili bir sunu ile başlayalım.Sunuda geometrik şekillerle ilgilil ana hatlarıyla bilgiler verilmiş. www.edubilim.com Sununun içindeki konu başlıkları:

KARE -Karenin Özellikleri
DİKDÖRTGEN - Dikdörtgenin Özellikleri
EŞKENAR DÖRTGEN - Özellikleri
YAMUK - Özellikleri
PARELEL KENAR - Özellikleri
ÜÇGEN - Özellikleri

Sunu ektedir. Hazırlayan kişiye teşekkür ederiz.(Sununun üzerinde elif_karabuga yazıyor. )
Ekteki Dosyalar Burada

« Son Düzenleme: Mart 22, 2010, 03:06:10 ÖÖ Gönderen: KILIC » Logged

Bilgi paylaştıkça çoğalır... Bildiklerinizi paylaşırsanız , bilmediklerinizi öğrenirsiniz....

Bir milletin ıslahı kötülerin imhasıyla değil , neslin eğitim ve terbiyesiyle mümkündür...
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2009, 12:45:07 ÖÖ »

Geometrik şekillerin resimleri (renkli)

2. Olarak 3 boyutlu cisimlerin açılmış şekillerini gösteren resimleri sizlerle paylaşıyorum. Özellikle ilköğretim kademesindeki öğretmenler için çok faydalı olur. Koni , silindir ve küp ün açılmış şekillerinin resimlerini burada vereyim. Diğer geometrik şekillerin resimleri ekteki dosyanın içindedir...

Ekteki Dosyalar Burada

« Son Düzenleme: Nisan 09, 2009, 12:46:50 ÖÖ Gönderen: KILIC » Logged

Bilgi paylaştıkça çoğalır... Bildiklerinizi paylaşırsanız , bilmediklerinizi öğrenirsiniz....

Bir milletin ıslahı kötülerin imhasıyla değil , neslin eğitim ve terbiyesiyle mümkündür...
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2009, 12:53:19 ÖÖ »

Geometrik Şekillerle İlgili Performans Ödevi

2. sınıflar için hazırlanmış Geometrik şekiller ilgili performans görevi.  Öğretmenler  için faydalı olur inşallah. Dosyanın altında Muzaffer Sezgin yazıyor. Büyük bir ihtimalle dosyayı hazırlayan kişinin ismi. Onada teşekkür ederiz...

Dosya ektedir. Aşağıda ,içinde ne olduğu hakkında bilgi vermek için açıklama yapacam ama siz dosyayı tam ve düzenli haliyle indirin...www.edubilim.com

Ders   Matematik
Görev Konusu   Üçgen, Kare ve Dikdörtgen düzlemsel geometrik şekillerin görsel olarak belirlenmesi ve çevrelerinin ölçümü.
Süre   80 dakika (İki ders saati)
Ölçme Değerlendirme   Dereceli puanlama
Araç gereç   Makas, 10 adet cam çivisi, ufak çekiç, bir dosya kâğıdı büyüklüğünde ince sunta ve 2 metre pamuk ipliği (yün ipliği de olabilir.)

Ekteki Dosyalar Burada

« Son Düzenleme: Mart 22, 2010, 03:06:29 ÖÖ Gönderen: KILIC » Logged

Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2009, 01:00:57 ÖÖ »

Normalde Vikipedi de tüm konularda sınırsız bilgi vardır ama geometrik şekiller konusunda sınırlı bir bilgi var.

Vikipedi Geometrik şekiller Kategorisini ziyaret etmek için tıklayın...

Bu kategoride Eğriler, Konik kesitler , Poligonlar , Fraktal hakkında bilgiler mevcut...

Vikipedinin Geometri kategorisinde de Geometrik şekillerle ilgili bilgiler bulabilirsiniz... Ziyaret etmek için buraya tıklayın...

Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2009, 01:03:03 ÖÖ »

Geometri çokgenler, üçgenler, geometrik cisimlerle ilgili bir pps . Ben izlemedim ama edubilim forumlarında verilmiş. İnşallah işinize yarar...

Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #5 : Nisan 09, 2009, 01:08:43 ÖÖ »

Geometrik şekillerle boyama

Geometrik şekilleri içeren resimler verilmiş. Boyama yaptırmak için çok güzel örnek resimler...

Resimler ektedir. Üzerlerine tıklayarak büyütebilir, isimlerine tıklayarak indirebilirsiniz...

Alıntı : ogretmenlerforumu.com

Ekteki Dosyalar Burada

Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #6 : Nisan 09, 2009, 01:13:05 ÖÖ »

Düzlemsel Geometrik Şekillerin Özellikleri

Bu bilgiler biraz üst seviye. Geometrik şekillerin Alan,geometrik merkez , eylemsizlik momenti , dayanım momenti...

Pdf türündeki bu dosyayı görüntülemek için tıklayın... (kaydetmek istiyorsanız, linke sağ tıklayın ve farklı kaydet diyerek bilgisayarınıza kaydedin)

Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #7 : Nisan 09, 2009, 01:23:22 ÖÖ »

Ve en çok sevdiğim oyun, Tangram... Boş zamanlarımda sürekli oynarım Wink Tangramın tam tanımını bilmiyorum ama 7 geometrik cisimle çeşitli şekiller oluşturmak amacıyla Çinlilerin ortaya çıkardıkları bir oyun olduğunu biliyorum...Tangram hakkında bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz...

Kendi oynadığım tangram oyununu bulamadım ama ekte bir tane tangram programı veriyorum. Onunla oynayabilirsiniz veya öğrencilerinize oynatabilirsiniz. Bence zeka gelişimine katkıda bulunuyor...

Ekteki Dosyalar Burada

Yeni Üye
*
Üye No: 9299

« Yanıtla #8 : Mayıs 24, 2009, 07:09:37 ÖS »

Geometrik şekilllerle ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...
Yeni Üye
*
Üye No: 9453

« Yanıtla #9 : Haziran 12, 2009, 09:45:04 ÖS »

çok lğüzel şeyler   Roll Eyes[bazıları ???akıla soru işareti ĞETİRİYOR
« Son Düzenleme: Haziran 12, 2009, 09:51:14 ÖS Gönderen: 6XEYLÜLX6 » Logged
Yeni Üye
*
Üye No: 9453

« Yanıtla #10 : Haziran 12, 2009, 09:51:20 ÖS »

ÇOK KÖTÜ SAYILMZ 
Yeni Üye
*
Üye No: 41132
Mesleği: Öğrenci

« Yanıtla #11 : Aralık 13, 2009, 12:52:40 ÖS »

ne baştakine özelllikleri olana çevremizdeki gördüğümüz şekilleride ekleseniz çok süper olucak
Tam Üye
Üye No: 47264
Mesleği: Araştırma Görevlisi

« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2010, 04:18:48 ÖÖ »

Geometrik cisimler konusunda biraz eklemede ben yapayım...

GEOMETRİK CİSİMLER NELERDİR?

PİRAMİT:

Piramidin temel elemanları tepe noktası, tabanı, yan yüzleri, ayrıtları ve yüksekliğidir. Piramidin tepe noktasından taban düzlemine inen dikme veya bu dikmenin uzunluğu piramidin yüksekliğidir.
Tepe noktasını taban merkezine (ağırlık merkezine) birleştiren doğru parçası tabana dik ise piramide dik piramit, eğik ise eğik piramit denir. Piramitler, tabanlarını oluşturan çokgensel bölgelere göre üçgen dik pirami, kare eğik piramit vb. şeklinde adlandırılır.
Dik piramitlerin yüzey alanı, taban alanı ile yan yüzlerini oluşturan üçgensel bölgelerin alanları toplanarak bulunur.
Bir dik piramidin hacmi, tabanı ve yüksekliği piramidin tabanı ve yüksekliğine eş olan dik prizmanın hacminin üçte birine eşittir.

KONİ:

Koninin temel elmanları; bir daire olan taban, tabanın dışında bir tepe noktası, tepe noktasını taban merkezine birleştiren doğru parçası olan eksen, tepe noktasından geçen ve tabanın çevresini oluşturan çembere dayanan bir doğrunun süpürdüğü yanal yüzey, bu doğrudan ibaret olan ana doğru (doğuran) 'dur.

Ekseni tabana dik olan koni dik koni (veya dönel koni), eğik olan koni eğik koni olarak adlandırılır.

Dik koninin yanal yüzü, bir dairenin belirli bir merkez açısıyla elde edilen sektörüdür. Koninin tabanı, çevresini uzunluğu bu sektörün yay uzunluğuna eşit olan dairedir.
Dik dairesel koninin yüzey alanı, koninin yanal yüzey alanı ile taban alanı toplanarak bulunur.
Sektörün alanı demek daire diliminin alanı demektir.
Bir dönel koninin düzlemlerle arakesitine, konikler adı verilir. Herhangi bir koni, tabana paralel bir düzlemle kesilirse, düzlemle taban arasında kalan kısma kesik koni denir.

KÜRE:

Kürenin temel elemanları; bir merkez noktası, bu merkez noktasından eşit uzaklıkta bulunan noktaların oluşturduğu yüzey ve yüzeyin herhangi bir noktasını merkeze birleştiren doğru parçası (yarıçap) 'dır.
Özel bir küre, merkezi ve yarıçapı dikkate alınarak hesaplanır.www.edubilim.com
Merkezden geçen düzlemlerle kürenin ara kesiti olan dairenin çapı aynı zamanda kürenin çapıdır.
Merkezinden geçen düzlemlerle küre yüzeyinin ara kesitine büyük çemberler adı verilir.
Kürenin büyük dairesi, kürenin merkezini içine alan veya merkezinden geçen dairedir. Kürenin yüzey alanı, kürenin en büyük dairesinin alanının 4 katına eşittir.
En büyük çemberin yarıçap uzunluğu r olan bir kürenin hacmi, taban yarıçapı r ve yüksekliği 2r olan dik silindirin hacminin 2/3 üne eşittir.

Formüller

(İki boyutlu, standart) bir küre için kimi formüller:

Küre formülleri

Hacim   
Projeksiyon Alanı   
Küre parçasının hacmi   
Yarıçap   r
Yükseklik   h
Atalet momenti   

SİLİNDİR:

Silindir geometrik bir cisimdir.

Hacmi:  
Yüzey alanı:
Bir dikdörtgenin bir kenarı etrâfında döndürülmesiyle elde edilir. Bu silindire dik veya eğik silindir denir. Alt ve üst tabanı dâiredir. Soba borusu dik silindire bir örnektir.

Matematikte silindirin genel tanımı şöyledir: Düzlemsel bir eğriyle bu eğrinin düzleminde bulunmayan bir doğru verildiğinde, dâimâ bu doğruya paralel kalmak şartıyla eğriye dayanarak hareket eden bir doğrunun taradığı yüzeye silindirik yüzey denir.www.edubilim.com Bu silindirik yüzeyle, bu yüzeyi kesen paralel iki düzlemin sınırladığı cisme silindir denir. Silindir yüzeyini meydana getiren doğrulardan herbirine ana doğru denir.

Silindire, taban eğrisine göre isim verilir. Eğri dâireye Şişe dâirevî silindir, elipse ise eliptik silindir denir. Silindirik yüzey için taban eğrisinin kapalı olması gerekmez. Parabolik silindir, hiperbolik silindir, birer silindirik yüzeydir. Dairevî silindirin ana doğrusu tabana dik değilse böyle silindire eğik silindir denir.

Taban yarıçapı “r”, yüksekliği “h” olan bir dik silindirin alan ve hacim formülleri şöyledir:

Yan alan: Y=2πrh

İki taban alanı: 2A=2πr2

Bütün alanı: S=Y+2A=2πrh+2πr2=2πr (h+r)

Hacmi: V= π r2. h

Bayındırlıkta: Bir şasiye monte edilmiş, tekerlek vazîfesi gören bir veya birkaç büyük mâdenî silindirden meydana gelen ve toprağı, şaseleri kaplayan malzemeyi sıkıştırmak ve ezmek için kullanılan, dökme demirden yapılmış büyük ağırlığa, şeklinden dolayı silindir adı verilir.

Otomobilde, tekstil ve kâğıt sanâyiinde çeşitli silindirler kullanılmaktadır.

Bu derleme matematikcifatih.tr.gg adresinden alınmıştır. Belki birilerine faydalı olur diye bende paylaşmak istedim...

Ekteki Dosyalar Burada

« Son Düzenleme: Mart 22, 2010, 03:06:46 ÖÖ Gönderen: KILIC » Logged
Yeni Üye
*
Üye No: 49396

« Yanıtla #13 : Ocak 13, 2010, 12:34:12 ÖS »

MUHTEŞEM BİR NAŞARI BİZE VERDİĞİNİZ BİLGİ İÇİN SİZE TŞK EDERİZ...
Yeni Üye
*
Üye No: 58143

« Yanıtla #14 : Mart 02, 2010, 10:40:10 ÖS »

Çok teşekkürler... Sayenizde ödevimi yapabildim.
Yeni Üye
*
Üye No: 115468

« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2011, 01:12:46 ÖS »

gemetrik cisimlerle ilgili sorular da ekleseniz iiiiiiiiiiiiii olur...
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2011, 01:14:57 ÖS Gönderen: efecan_63 » Logged
Yeni Üye
*
Üye No: 127402
Mesleği: Diğer Meslek Dalları

« Yanıtla #16 : Mart 10, 2011, 05:08:39 ÖS »

teşekkür ederim
Yeni Üye
*
Üye No: 138911
Mesleği: Öğretim Görevlisi

« Yanıtla #17 : Nisan 22, 2011, 05:21:18 ÖS »

Sad ya ben napııcam beb bundan bişe anlamıyom
Etiket: geometrik şekiller  geometrik cisimler  geometrik cisimlerin özellikleri 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın