Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Nisan 19, 2014, 08:02:08 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: Eşyaların Şikayetleri - Hayat Bilgisi İkinci Sınıf Etkinlik Örneği  (Okunma Sayısı 15207 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Editor
Uzman Üye
Üye No: 190

« : Şubat 17, 2009, 03:07:46 ÖÖ »

EŞYALARIN ŞIKAYETLERİ

2. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi Benim Eşsiz Yuvam Teması .  Aşağıda dökümanın sadece özeti verilmiştir, bu konu ile ilgili dosya ekte verilmiştir.

EŞYALARIN ŞIKAYETLERİ

DERS            : Hayat Bilgisi
SINIF         : 2
YAKLAŞIK SÜRE      : 40’+40’
TEMA            : Benim Eşsiz Yuvam
KİŞİSEL NİTELİKLER   : Saygı.
TEMEL BECERİLER   : Bilinçli tüketicilik, etik davranma.
ARA DİSİPLİNLERLE
İLİŞKİLENDİRME 
       : Rehberlik ve Psikolojik Danışma.
KAZANIMLAR      : B.2.47. Kişisel eşyalarını özenli kullanır.
              B.2.48. Başkalarının özel eşyalarını izin almadan
              kullanmaz; başkalarının eşyalarına ve kamu malına zarar
              vermez.
MATERYALLER      : “Eşyaların Şikayetleri” oyunu,resim defteri,boyalar.
KAYNAK         : Hayat Bilgisi Özel İhtisas Komisyonu.   

SÜREÇ

1.   “Serap ve Emel iki kız kardeşlerdir. Ailesi, Serap ve Emel’e okullar açıldığında, birer çift ayakkabı almıştı. Serap bu ayakkabılarını halen giyiyor. Ancak Emel ikinci ayakkabısını da eskitmiş durumda. Sizce bunun nedenleri neler olabilir? Emel’e önerilerde bulunabilir misiniz?” sorularıyla derse başlayın.
2.   – Siz ayakkabınızı nasıl kullanıyorsunuz?
- Sizce eşyalarımızı neden özenli kullanmalıyız? sorularıyla devam edin.
3.   Öğrencilerin en sevdikleri kişisel eşyalarını düşünmelerini, ardından bu kişisel eşyalarının resmini yapmalarını söyleyin. Kişisel eşyalarının özenli ve özensiz kullanılmış iki halini de resmetmelerini isteyin.
4.   Resimlerini yorumlamalarına ve resmini çizdiği kişisel eşyasını özenli kullanmak için neler yapabileceklerini anlatmalarına fırsat verin.
5.    “Resmini çizdiğiniz kişisel eşyanızı, başkasının sizden izinsiz  kullanması hoşunuza gider mi?” sorusunu yöneltin.
6.   “Eşyaların Şikayetleri “dramasını canlandırın.
7.   Hakimin bir hafta sonra, masayı, çöp tenekesini ve bankı bu hale getiren insanlara nasıl bir öneride bulunacağını veya ceza vereceğini tartışın.
8.   Öğrencilerinize, bu eşyalara bir özür mektubu yazmaları için gerekli açıklamaları yapın.

DEĞERLENDİRME

- Öz ve akran değerlendirme formu ile değerlendirin.

EŞYALARIN ŞIKAYETLERİ

Hakim: Duruşmayı başlatıyorum. Bu duruşmada sırasıyla masa, çöp tenekesi ve bank şikayetlerini anlatacaklar. Şikayetlerin ardından karara varacağız.

Masa: Ben öğrencilere hizmet etmek için 2/C sınıfına yerleştirildim. İlk günlerde bana çok iyi davranıyorlardı. Ben de sınıfta olmaktan dolayı mutluydum. İlerleyen zamanlarda bana tekme atan, üzerime yazı yazıp karalayan canımı acıtan öğrenciler oldu. Şu an kullanılamaz durumda olduğum için beni karanlık bir depoya koydular.  2/C sınıfı öğrencilerinden şikayetçiyim.

Hakim: Çöp tenekesi, masayı dinledik. Şimdi de seni dinleyelim.

Çöp tenekesi: Ben öğrencilerin sınıfı temiz tutmaları, çöpleri yerlere atmamaları için 2/A sınıfına yerleştirildim. Ama öğrenciler beni kullanmıyorlar; çöplerini sınıfa ve okul bahçesine atıyorlar. Kollarım ve ayaklarım olmadığı için çöpleri kendim toplayamıyorum. Öğrencilerin beni kullanmasını istiyorum.

Hakim: Atatürk Parkı’ndaki bankın da öğrencilerden şikayeti var. Evet Sayın Bank şimdi de seni dinleyelim.

Bank: Yorulan ve temiz havada ağaçların altında dinlenmek isteyen insanların oturması için Atatürk Parkı’na yerleştirildim. İnsanlar üzerime ayaklarıyla basıp, üzerimi kesici aletlerle çizip bana zarar verdiler. Üstelik hiç de güzel görünmüyorum, her tarafım çiziklerle dolu. Kim böyle çirkin görünmek ister Hakim Amca.

Hakim: Masayı, çöp tenekesini ve bankı dinledik. Duruşmaya bir hafta sonra devam edeceğiz.

Önemli Not: Bu belge ttkb.meb.gov.tr den alınmıştır. Edubilim olarak MEB de karışık olarak verilen bu bilgileri sizin için düzenli bir şekilde bir araya getirdik. Yukarıdaki özet konu hakkında bilgilendirme için verilmiştir. Düzenli ve tam haliyle  görmek için dosyayı indirin... Dosyaların tüm hakları MEB e aittir ama bu şekilde düzenlenip biraraya getirilmesi tamamen Edubilimin katkılarıyla gerçekleşmiştir. Burada verilen bilgi, belge, yazı ve dökümanlar izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak belirtmek için www.edubilim.com veya www.edubilim.com/forum adresine alıntı yaptığınız adresten link vermeniz gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: eşyaların şikayetleri, esyalarin sikayetleri, hayat bilgisi dersi eşyaların şikayetleri konusu, eşyaların şikayetleri etkinlik örneği, eşyaların şikayetleri konusunun işlenişi, eşyaların şikayetleri etklinlik örnekleri, hayat bilgisi 2. sınıf, hayat bilgisi ikinci sınıf, Benim Eşsiz Yuvam
Ekteki Dosyalar Burada

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Etiket: hayat bilgisi  ikinci sinif  etkinlik örneği  eşyaların şikayetleri 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın