Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ağustos 27, 2014, 05:52:00 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: Eskiden Nasıldı - Hayat Bilgisi Üçüncü Sınıf Etkinlik Örneği  (Okunma Sayısı 6269 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Administrator
Uzman Üye
Üye No: 6
Mesleği: Sınıf Öğretmeni
Sınıf Öğretmeni Aday Adayı...

« : Nisan 01, 2009, 10:01:40 ÖS »

ESKİDEN NASILDI?

3. Sınıf Hayat Bilgisi Dersi Dün, Bugün, Yarın Teması .  Aşağıda dökümanın sadece özeti verilmiştir, bu konu ile ilgili dosya ekte verilmiştir.

ESKİDEN NASILDI?

DERS            : Hayat Bilgisi
SINIF         : 3
YAKLAŞIK SÜRE      :
TEMA            : Dün, Bugün, Yarın
KAZANIMLAR   : C.3.15 Yaşadığı yerleşim biriminin eski ve yeni halini               
                                        araştırır; bunlar arasındaki benzerlik ve farklılıkları   
                                       ayırt eder. 
                                       C.3.16  Müzelerden ve tarihi mekanlardan bir eğitim  ortamı olarak yararlanır; nesnelerin müzelerdeki eski hali ile yeni halini karşılaştırarak zaman içindeki değişimi kavrar.     

TEMEL BECERİLER    : Araştırma becerisi, mekanı ve zamanı algılama,                                                                                       
                                         bilimin temel  kavramlarını tanıma (değişim).                                         

KİŞİSEL NİTELİKLER    : Öz saygı ve kültürel değerleri koruma geliştirme.
ARA DİSİPLİNLER VE
DİĞER DERSLERLE
İLİŞKİLENDİRME          :     
MATERYALLER
             : Yazılı kaynaklar, resimler.
KAYNAK                         : Hayat Bilgisi Özel İhtisas Komisyonu.
İlköğretim   Sosyal Bilgiler  Dersi (4-5. Sınıflar Öğretim programı) T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı

SÜREÇ

Öğrencilerinize kısa bir anı anlatarak derse giriş yapabilirsiniz.
 Örneğin; Bir çocukluk arkadaşımla karşılaştım bir yerde oturduk, sohbet etmeye başladık. Eski günlerden, çocukken yaptıklarımızdan bahsettik. Arkadaşım “hadi çocukken oynadığımız parka gidelim.” dedi ve yola koyulduk. Tam parkın olduğu yere geldik ama gözlerimize inanamadık. Bizim çocukken oynadığı anılarımızın üzerine apartmanlar kurmuşlar… vb bir anı olabilir.

(Anınızda yaşadığınız yerleşim biriminin eski ve yeni halinin karşılaştırılmasını sağlayın. )
Bulunduğunuz  yerde varsa bir müzeye ya da tarihi bir mekâna gezi düzenleyin.
Gezi ile ilgili olarak,
Ek-1’de Gezi Plan Örneği
Ek-2’de Veli İzin Belgesi
         Ek-3’de Gezi Yapılacak Yer İle İlgili Yazışma Örneği
         Ek-4’de Gezi İle İlgili Valilik Makamının Olur Örneği yer almaktadır.
Geziden önce öğrencilerinize bir gezi gözlem formu dağıtın ve gezileri boyunca gözlem yaparak  gezi sonunda formda geçen soruları  cevaplamalarını sağlayın. Form Ek- 5 de verilmiştir.
Gezi hakkında kompozisyon veya şiir yazdırın ya da resim yaptırın. Yerleşim birinin, müzenin ya da tarihi mekânın krokisini çizdirin
Değerli Öğretmenlerimiz Ek-6 ve Ek-7 Ek-8 ve Ek-9’da kazanımlarımız ile ilgili çalışma sayfaları yer almaktadır. Bu çalışma sayfalarından hepsini ya da dilediklerinizi  öğrencilerinize uygulatabilirsiniz.

Ek aktivite

Bu kazanımlarla ilgili gezi düzenleme imkanınız yoksa aşağıdaki etkinliği yapın.

Ön hazırlık: Sınıfı gruplara ayırın ve aşağıdaki araştırma ödevlerini verin:
1.   Grup: Yerleşim yerinin eski halinin nasıl olduğu hakkında muhtarla veya yaşlı biriyle görüşerek bilgi dinmelerini isteyin.
2.   Grup: Yaşadıkları yeri gezerek çevrelerini incelemelerini, gözlem yapmalarını  varsa kartpostallar ve resimler edinmelerini isteyin.
3.   Grup: Yaşadıkları yerde eski yapıların varsa fotoğraflarını edinmelerini ve yeni yapıların fotoğraflarını çekmelerini isteyin.
4.   Grup: Yaşadıkları yerle ilgili çeşitli kaynaklardan (kitaplardan, ansiklopedilerden, gazetelerden… vb) resimler araştırmalarını isteyin.
Verilen çalışma sayfalarıyla destekleyerek grupların yaptıkları araştırmaların sonuçlarını aktarmalarını sağlayın.

DEĞERLENDİRME

Öğrencilerin çalışmaları sırasında yaptıkları ürünleri değerlendirin ve öğrenci ürün dosyasında saklayın.

GEZİ PLANI
Veli İzin Belgesi:                                                                                           
Gezi Yapılacak Yer İle İlgili Yazışma Örneği
Gezi ile İlgili Valilik Makamının Olur Örneği:
GEZİ GÖZLEM FORMU gibi belgelerde ekteki dosyanın içindedir.....

Önemli Not: Bu belge ttkb.meb.gov.tr den alınmıştır. Edubilim olarak MEB de karışık olarak verilen bu bilgileri sizin için düzenli bir şekilde bir araya getirdik. Yukarıdaki özet konu hakkında bilgilendirme için verilmiştir. Düzenli ve tam haliyle  görmek için dosyayı indirin... Dosyaların tüm hakları MEB e aittir ama bu şekilde düzenlenip biraraya getirilmesi tamamen Edubilimin katkılarıyla gerçekleşmiştir. Burada verilen bilgi, belge, yazı ve dökümanlar izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Kaynak belirtmek için www.edubilim.com veya www.edubilim.com/forum adresine alıntı yaptığınız adresten link vermeniz gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: eskiden nasıldı, eskiden nasildi, hayat bilgisi dersi eskiden nasıldı konusu, eskiden nasıldı etkinlik örneği, eskiden nasıldı konusunun işlenişi, eskiden nasıldı etklinlik örnekleri, hayat bilgisi 3. sınıf, hayat bilgisi üçüncü sınıf, Dün, Bugün, Yarın
Ekteki Dosyalar Burada

Bilgi paylaştıkça çoğalır... Bildiklerinizi paylaşırsanız , bilmediklerinizi öğrenirsiniz....

Bir milletin ıslahı kötülerin imhasıyla değil , neslin eğitim ve terbiyesiyle mümkündür...
Yeni Üye
*
Üye No: 74413
Mesleği: Sınıf Öğretmeni

« Yanıtla #1 : Mayıs 04, 2010, 01:37:23 ÖÖ »

etkinlikleri indiremiyorum yardımcı olur musunuz?
Yeni Üye
*
Üye No: 198161
Mesleği: Öğrenci

« Yanıtla #2 : Mayıs 26, 2014, 10:17:19 ÖS »

Tongue Teşekkür ederim

Seni Seviyorum
Etiket: hayat bilgisi  üçüncü sınıf  etkinlik ornegi  eskiden nasıldı 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın