Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ağustos 29, 2014, 05:03:09 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: BEP Hakkında Bilgiler?(Bireyselliştirilmiş Eğitim Programı Nedir ?...)  (Okunma Sayısı 3302 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Editor
Uzman Üye
Üye No: 190

« : Eylül 18, 2008, 02:47:38 ÖS »

Sitemizde Bep Planı başlığı altında verilen dökümandan faydalanacak arkadaşlar için faydalı olur düşüncesiyle Bep hakkında biraz araştırma yaptım. Aşağıda ,  Bep hakkında edindiğim bilgileri başlıklar halinde sıraladım , sizde bilgi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Editor
Uzman Üye

« Yanıtla #1 : Eylül 18, 2008, 02:49:57 ÖS »

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMI (BEP) NEDİR?

Bireyselleştirilmiş eğitim programı özel gereksinimli bireyin gelişimi veya ona uygulanan programın gerektirdiği disiplin alanlarında (öz-bakım, akademik beceriler, sosyal beceriler, iletişim v.b) eğitsel gereksinimlerini karşılamak üzere uygun eğitim ortamlarından (okul, özel eğitim okulu, özel sınıf, mesleki eğitim merkezi, v.b) ve destek hizmetlerden (kaynak oda, sınıf-içi yardım, dil ve konuşma terapisi, fiziksel rehabilitasyon v.b.) en üst düzeyde yararlanmasını öngören yazılı dokümandır. Bu doküman aile, öğretmen ve ilgili uzmanların işbirliği ile planlanır ve bireyin ailesinin onayı ile uygulanır.
   Bir özel eğitim programıdır.
   Özel eğitim gerektiren birey için geliştirilmiş ve ailesi tarafından onaylanmış bu program; bireyin, ailenin, öğretmenin gereksinimleri doğrultusunda hazırlanmıştır ve hedeflenen amaçlarda verilecek destek eğitim hizmetlerini içerir.
   Özel eğitim gerektiren öğrencinin, normal sınıf düzeyinde belirlenmiş beklentilerinden farklı olarak, belirlenen bir süre içinde öğrenme beklentilerinin, ihtiyaçlarının, ilgilerinin ve performansının bir özetidir.
   Normal okul programındaki değişiklikleri ve uyarlamaları içeren ve her özel eğitim gerektiren öğrenci için hazırlanan yazılı bir plandır.
   Özel eğitim gerektiren öğrencinin gelişimini gözlemek ve iletişim kurmak için öğretmenlere yardımcı olan bir araçtır.
   Okul personeli ve destek hizmetleri veren kişilerin birlikte geliştirdikleri, uygulandıkları ve gelişmeleri izledikleri bir plandır.
   Gerektiğinde düzeltilebilen ve değiştirilebilen esnek bir çalışma programıdır.

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Editor
Uzman Üye

« Yanıtla #2 : Eylül 18, 2008, 02:50:58 ÖS »

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM PROGRAMININ AMACI

Öğrencilere en üst düzeyde yararlanabilecekleri eğitim fırsatları sunmaktır.
BEP’ in İşlevleri Şu Şekilde Özetlenebilir.
   1.BEP toplantıları, aile ve okul personeli arasındaki iletişim aracıdır. Öğrencinin gereksinimleri, nelerin sağlanabileceği ve karşılaşılabilecek durumların neler olabileceği konusunda her iki tarafa da eşit söz hakkı sağlar.
   2.BEP, öğrencinin gereksinimi olan özel eğitim hizmetleri ve ilişkili destek hizmetlerin öğrenciye sunulacağına ilişkin yazılı bir taahhüttür.
   3.BEP ailenin, okulun ve ilişkili tüm birimlerin çalışmalarını ve bunların öğrenciye katkılarını izleme ve değerlendirme aracıdır.

Editor
Uzman Üye

« Yanıtla #3 : Eylül 18, 2008, 02:52:47 ÖS »

BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ EGİTİM PROGRAMLARI GEREKSİNİMİ

Özel gereksinimli öğrencilerin, son derece yoğun ve katı biçimde hazırlanmış normal eğitim programlarına uymaları çok zor hatta bazen olanaksızdır. Bu nedenle bu bireyler için eğitsel işlevde bulunma düzeyleri dikkate alınarak, gerek farklı eğitim düzenlemeleri, gerekse bu düzenlemeler içinde farklı amaçlara gereksinim duyulduğundan bu bireyler için BEP hazırlamak gereklidir.
Ayşe gelişimsel gerilik gösteren 6 yaşında bir çocuktur. Yerleştirildiği anasınıfında oyun, yemek, uyku saatlerinde akranları ile benzer düzeyde işlevde bulunurken, kavram ve ünite saatlerinde akranlarından düşük düzeyde performans göstermektedir. Bu saatlerde Ayşe yere yatmakta, ağlamakta, bu etkinliklere katılmamak için problem davranışlar sergilemektedir. Ayşe'nin BEP 'inde ünite ve kavram öğretiminde kaynak odada, Ali öğretmenle birlikte çalıştığı ve bunlara ilişkin amaçlara yönelik öğretiminden kaynak oda öğretmeninin sorumlu olduğu yazılıdır.

Editor
Uzman Üye

« Yanıtla #4 : Eylül 18, 2008, 02:56:39 ÖS »

Kimlerin BEP’e İhtiyacı Vardır?

   Aynı yaş grubundaki çocuklara sağlanan eğitim olanaklarından yararlanmasını engelleyen özel eğitim gereksinimi olan bireylerin,
   Engeli ya da yetersizliği, eğitimsel performansını olumsuz olarak etkileyen bireylerin,
   Gereksinimlerinin karşılanması için özel düzenlenmiş destek eğitime gereksinim duyulan bireylerin   
   Bireyselleştirilmiş eğitim programına ihtiyacı var demektir.
BEP grup hedefleri doğrultusunda bireyin bireysel hedeflerinin olması ve bu hedeflere nasıl ulaşılacağının belirlenmesidir.
Bir başka deyişle okula devam eden her çocuk için hedef aynı olsa da, tutulan yol ve yolculuğun süresi farklı olacaktır.  Ancak özel eğitim gereksinimi olan birey için bu yolun BEP süreci ile çizilmesi ve değerlendirilmesi gerekir.

BEP birey için eğitsel bir yol haritasıdır.

Editor
Uzman Üye

« Yanıtla #5 : Eylül 18, 2008, 03:00:30 ÖS »

BEP’İN YARARLARI ŞUNLARDIR:

• Çocuğun yapabilecekleri betimlenir.
  • Çocuğa uygun eğitim hizmetleri sunulur.
  • Çocuğun engelinden kaynaklanan farklı gereksinimleri belirlenir.
  • Çocuğun kendi öğrenmesi ile ilgili daha fazla sorumluluk almasına yardımcı olunur.
  • Çocuğun öğrenmesi izlenir.
  • Çocuğun ilerlemeleri kayda alınır.
  • Çocuğun ailesi ile diğer birim üyelerinin ilişkilerine katkıda bulunur.
  • Çocuğun bilgi ve beceri eksiklerinin nasıl giderilebileceğine yol gösterir.
  • Çocuğun eğitiminde karşılaşılabilecek sorunlar ve çözümler, alınacak kararlar hakkında aile ve okul personeline eşit söz hakkı sağlar.
  • Çocuğun gelişiminin değerlendirilmesini sağlar.
  • Programın, materyalin ve başlangıç noktalarının etkililiğinin değerlendirmesine yardımcı olur.

Yeni Üye
*
Üye No: 168608
Mesleği: Öğrenci

« Yanıtla #6 : Ocak 02, 2012, 06:22:14 ÖS »

Resmi Okullar /Devlet Okulları için Otomatik  BEP ve BÖP Çıktı.

Lila Okul BEP Programı

Devlet Okulları da artık çok kolay BEP ve BÖP Yapabilecek…
Bireysel Gelişim Raporu, Kaba değerlendirme Formu, Bep Eğitim Planı ve
Böp Değerlendirme Programları ile BEP işlemlerinizi çok kolay yapabilir;
Modüllerde bulunan tüm amaçlar ve alt basamaklarıyla birlikte otomasyon programımızı
rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Kurumunuzda kullandığınız Pekiştireç Formu, Acil durum başvuru formu vb çıktıları alabilirsiniz.
* Öğrenci Sınırı Yok.!
* Güncelleme Ücreti Yok.!
Demo için 0554 831 05 10 - 11 - 12  veya 0212 356 32 16 - 0212 272 33 98 Nolu Telefonlardan bilgi alabilirsiniz. 

www.lilaokul.com
www.lilayazilim.com

Etiket:
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın