Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ağustos 22, 2014, 12:58:40 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1] 2 3  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: Bakaya Kalmak (Askerli Durumu Bakaya Kalmak)  (Okunma Sayısı 59899 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
axeleon
Administrator
Uzman Üye
Üye No: 7
Mesleği: Öğretim Görevlisi

« : Eylül 01, 2009, 11:27:18 ÖÖ »

Yedek subay aday adayi karari aldirdiklari tarihe kadar askerlik subesine basvurmayan erkek turk vatandaslari bakaya durumuna duserler. bu, asker kacagi demek degildir. sadece borcunu odemekte geciken, bir nevi mutemerrit olarak adlandirilabilir.

eger yurtdisinda egitim goruyor, turkiye'ye donme firsatiniz yoksa ve bakaya da kalmissaniz yapacaginiz tek sey, gerekli belgeler ve bir savunma dilekcesiyle, bagli bulundugunuz konsolosluga bakaya ifadesi vermektir.

is bununla da bitmiyor. konsolosluk, belgelerinizi turkiye'deki bagli bulundugunuz askerlik subesine gonderdikten sonra mahkeme karari beklemek zorundasiniz. eger ki beraat karari cikarsa -buyuk ihtimal-, mahkeme size bir onay belgesi gonderiyor. siz onu imzalayip turk ataseliginde dosyanizi actirdiktan sonra artik rahatsiniz demektir. turkiye'ye rahatca giris cikis yapabilirsiniz.

siz siz olun bakaya kalmadan askerlik islemlerinizi halledin...

------------------------------
kesinlikle kalinmamasi gereken durumdur. yasal bir mazaretiniz yoksa * yandi gulum keten helva demektir. askerlik subesi sizi ilgili cumhuriyet bassavciligina dava eder ve hakkinizda dava acilir. savcilik ve mahkeme surecinden sonra hakkinizda idari para cezasi verilir. bu parayi odeseniz de bu sorundan kurtulmus sayilmazsiniz. zira, bakaya kalmak yakaniza bir yapisti mi bir daha birakmayan bir derttir. artik yuksek lisans da yapsaniz, doktora da yapsaniz askerlik tecili yapitramazsiniz, her sevk doneminde askerlik subesine gidip ifade vermeniz ve ogrenci oldugunuzu kanitlamaniz gerekir. eger kamu gorevlisiyseniz askerlik subeniz kurumunuza her sevk donemi yazi yazar ve ayrilisinizi yapmanizi ister. kisacasi sorunlar bitmez. bu surecte askerlik subesine gittiginiz gunleri toplasaniz, kisa donem askerlik suresinden fazla eder. ne yapip edip bakaya kalmamak gerekir.
(bkz: bakaya kalanlar yardimlasma ve dayanisma dernegi)
-----------------------

bu duruma düşmüş kişilerin 1500 - 2000 ytl civarı para cezasına çarptırıldığı durum.

bizim bir arkadaş kaldı. allah kimseye göstermesin diyo. 3 aydır bize o copun kalınlığını anlatıyor valla! *
--------------------------
kuyruğumun inceden tutuştuğu,31 temmuzdan sonra kalacağım durum.bu duruma düşmek istemeyenler son tecil gününden önce mutlaka askerlik işlemlerini yaptırmalı.sonra para cezası vb. birçok bela bulaşıl hale gelebilir.duyrulur.

Anahtar Kelimeler: Bakaya kalmak, bakaya, kalmak, askerlik durumu, askerlik bakaya kalmak, askerlikte bakaya kalmak, bakaya kalmak ne demek, bakaya ne, bakaya ne demek, öğretmen atamasında bakaya kalmak, öğretmen bakaya kalması, öğretmen bakaya, bakaya kal, atama bakaya, bakaya işaretleme, tercih sayfasında bakaya, tercihte bakaya ne, tercih bakaya ne demek, 2009 tercih bakaya işaret
axeleon
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #1 : Eylül 01, 2009, 11:30:38 ÖÖ »

Bakaya kalmakla ilgili sorularınız varsa sorabilirsiniz yardımcı olmaya çalışacağız.
Editor
Uzman Üye
Üye No: 8994
Mesleği: Öğrenci

« Yanıtla #2 : Eylül 01, 2009, 11:30:58 ÖÖ »

teşekkürler paylaşım için ...

]
Sevgilerin en güzeli seni sevmek,
Özlemlerin en güzeli seni özlemek
Ve hayatın tadı sabah kalktığımda
Senin varolduğunu bilmek...
Yeni Üye
*
Üye No: 15510

« Yanıtla #3 : Eylül 02, 2009, 01:35:50 ÖS »

SELAM
AĞUSTOS DÖNEMİNDE ASKERE GİTMEM GEREKİYORMUŞ GERÇİ BANA HABER FİLAN GELMEDİ BENİM EDİRNEDE KÜTÜK ORDA 1 VE 4 OLMAK ÜZRERE ALINIYOR DİYO DUYDUM YANİ SUBAT VE ARALIK DİYYE O YÜZDEN KASMADIM
ŞİMDİ BAKAYA KALMIŞ OLMAM GEREKİYOR
ŞUBEYİ ARADIM ORDAN EYLÜLDE GEL SAVUNMANI VER ONA GÖRE SONUCU BEKLE DEDİLER
SORUN ŞURDA
ÖĞRETMENLİK İÇİN TERCİH DÖNEMİNDEYİM TERCİHİMİ YAPAR VE BİR YERE ATANIRSAM Kİ EN GEÇ 15 EYLL ORADA OLMAM GEREKİR
BU DURUMDA BENİM ASKERLİK BU ATAMA DURTUMUNA ENGEL OLUR MU YANİ DİLEKÇEYİ VERMEYE GİTTİĞİMDE BANA YARIN ALIYORUZ SENİ ASKERE DİYE SÖYLENİR Mİ ?

ACİL CEVAP BEKLİYORUM TEŞEKKKRLER
CEVABI MAİL OLARAK TA ALIRSAM ÇOK İYİ OLUR Cheesy
axeleon
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #4 : Eylül 02, 2009, 01:51:44 ÖS »

Bakaya kaldığınız için savunma vereceksiniz sanırım ve öğretmenlik için tercih yaptığınızda bakaya kalmak seçeneğini işaretleyeceksiniz sanırm.Ama sizin durumu tam olarak araştırmak gerek galiba tercih durumunuzda sizi sıkıntıya sokacaktır bu durum.herhangi bir askerlik şubesine bilgi almak için danışın lütfen ve meb den bir yetkili ile de konuşun çünkü tercihe yerleşir ve askerlikten dolayı kararnameyi alamazsanız 1 yıl tercih yapamaz ve o yıl ki hakkınızı doldurmuş olursunuz.
Yeni Üye
*
Üye No: 15648

« Yanıtla #5 : Eylül 02, 2009, 05:00:16 ÖS »

Selamlar. Ben 2007 yılı Haziran ayında 4 yıllık üniversite mezunu oldum ve askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim. Ancak tecilim 30 Kasım'da bitiyor. Yüksek lisans da yapamadım ve tecilimi uzatamadım. Yeni evliyim, borçlarım var, bir süre daha aralıksız çalışmam gerekiyor. Dolayısı ile tecil bitiminde askere gidebilecek durumda değilim. Bu süreyi yasal yollarla uzatabilmenin bir yolu yok mu? Bu benim için çok önemli hayat memat meselesi. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
axeleon
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #6 : Eylül 02, 2009, 05:08:33 ÖS »

hocam kasımda celp dönemi denilen askere alınma süresinde sağlık raporu alarak bir sonraki celb dönemine kadar askerliğinizi ertelemiş olursunuz.
Yeni Üye
*
Üye No: 15648

« Yanıtla #7 : Eylül 02, 2009, 05:21:07 ÖS »

Bildiğim kadarıyla bu heyet raporu olmalı. Özel bir hastaneden aldığım rapor olur mu?
axeleon
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #8 : Eylül 02, 2009, 05:24:42 ÖS »

burasını bilmiyorum özel yada başka bir hastane, ama 25 günlük sağlık raporu almanız gerek..
axeleon
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #9 : Eylül 04, 2009, 01:30:22 ÖÖ »

Smiley
Yeni Üye
*
Üye No: 15510

« Yanıtla #10 : Eylül 09, 2009, 05:56:00 ÖS »

bakaya kalımı sonucu mahkeme ceza verirse birdaha memurluğa başvuramıyormuyum öğretmen adayıyım da acil cevap lütfen
Yeni Üye
*
Üye No: 19112

« Yanıtla #11 : Eylül 10, 2009, 05:37:47 ÖS »

bende durumumu merak dıyorum acıkogretım 4. sınıf ogrencısıyım but sonuclarına gore bugun baktım 1 dersten kalmıs durumdayım ve ocak ayında yoklamamı yaptırmıstım kasım ayında askere gıtmem gerekıyor askerlık sbesını aradım bende askere kısa donem gıtmek ıstıyorum ve sanırım bı 6 ay kacıcam 1 ders ın acıkogretımde tek ders sınavı yok yanlız bakaya kalanlar  kısa donem askerlik yapamadıgını duymustum yada bakaya kalmısken yakalananlarmı bu konu hakkında benı bılgılendırırsenız sevınırım ne karısık bı konu buyukk sevap kazandıgınızdan emınım
axeleon
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #12 : Eylül 10, 2009, 09:22:58 ÖS »

arkadaşım eğer bakaya kalırsan kısa dönem yapmassın diye bir durum söz konusu değildir. Yani bakaya kalanlar da kısa dönem yapabiliyor. yalnız bakaya kalmanın maddi olarak birde cezası bulunmaktadır. En son 1 ay önce kadar bir üyemiz 1600 TL ceza verildiğini söylemişti.
Kasım Döneminde askere gitmemeniz durumunda bakaya kalırsınız ve maddi cezayı göze alırsınız.eğre Ocak ayında da mezun olabilirseniz de mezun olduğunıuz tarihten itibaren ilk celb döneminde tekrar askere başvurabilir ve kısa dönem yapabilirsiniz.
bu dediklerimizi askerlik şubelerinden de araştırmanızı tavsiye ederiz...
Yeni Üye
*
Üye No: 22976
Mesleği: Öğretmen

« Yanıtla #13 : Eylül 26, 2009, 10:54:15 ÖÖ »

slm arkadaşlar sağlık nedeniylegeçen yıl  ağustosta gitmem gerekekn askerliğe gidemedim. eylülde ifade verip aralıkta kısa dönem yaptım. bana 19 kasımda mahkemem olduğunu belirten yazı aldım. şimdi ne olacak mahkemeye çıkarmıyım cezam ne olur rica ediyorum yardım edin şuanda öğretmenlik yapıyorum bu ceza sıkıntı oluşturur mu. teşekürler.
axeleon
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #14 : Ekim 13, 2009, 02:09:40 ÖS »

hocam ceza olarak para cezasına çarptırılırsınız savunmanızda zaten neden gitmediğinizi de ifade etmişinizdir. Tekrardan aynı prosedür devam eder ama para cezasından kurtuluşunuz yok gibi...Sanırım şu an 1560 TL.
Ama korkmayın taksitte var  Grin
Yeni Üye
*
Üye No: 38760

« Yanıtla #15 : Aralık 05, 2009, 01:04:17 ÖS »

slm ben 4 kasım itibariyle bakaya kalmış durumdayım..hocam  kuzey kıbrısta veya başka bir
ülkede öğrenci veya çalışıyor olarak görünsem sonra da tecil için başvursam kabul edilirmi..mahkeme ye çıkacağım sanırım..özellikle sigortalı olarak 3 sene çalışırsam askerliiği bedelli olarak yapma imkanı varmış açıklarsanız sevinirim
Yeni Üye
*
Üye No: 43180

« Yanıtla #16 : Aralık 22, 2009, 11:20:09 ÖÖ »

benim sorunum 2004 yılında iskenderun myo mezun oldum o dönemde askerlikle ilgili bi sorun olacagı aklıma gelmedi ve hiç şubeye ugramadım daha sonra 2007 yılında eskerligimi tecil ettirmek için gittim muayene oldum ve 2010 yılına tecil ettitdim. bu yıl açık ögretime başvurmak için tecil belgesi istediler askerlik şubesine gittigimde bakaya duruma düştügümü söylediler biraz daha araştırdıktan sonra benim tecil işlemini yanlış yapıldıgını ve onun geçersiz oldugunu söylediler 2007 yılında açıkögretime kaydım vardı onu göstererek tekrar bi muayene oldum ve tekrar tecil ettirdim aradan bir ay geçti tlf geldi askerlik şubesine çagrıldım ve gittigimde tecil işleminin yine yanlış oldugunu 2004 yılında her hangi bi okula başvurmadıysam askere gitmek zorunda oldugumu söylediler şimdi benim ne yapmam gerekiyor açıkögretim 3. sınıftayım okul bitene kadar bakaya kalmakmı yoksa bi yol bulup tecilmi ettirmeliyim

benim
axeleon
Administrator
Uzman Üye

« Yanıtla #17 : Aralık 24, 2009, 05:17:51 ÖS »

Tecil ettirebilirseniz tecil ettirmeye çalışın. Birde elinizde 2010 yılına kadar tecilli olduğunuza dair belge varsa kaybetmeyin yanınızda saklayın. herhangi bir yerde GBT sorgulamasına girerseniz sanırm sizi askerlik şubesine sevk edebilirler.
Tecil sürenizde ayrı ayrı iki kez hata yapılmış olması sizi değil onları bağlar aslında gerekirse bir hukuk danışmanıyla da irtibata geçiniz. Çünkü siz eğitim planlamasını dahi yaparken askerliği hesaba alıp yapıyorsunuz şimdi gelip pat diye sizi askere çağırmaları haksızlık.
Size tebligat geldiyse yanlış oldu diye ona bişey diyemem ama araştırma yapmanız da fayda var.Bakaya kaldıysanız da belli bir ceza düşer sanırm size yinede...
sonuçlarıda paylaşırsanız arkadaşlar sorun yaşayan insanlara belki faydamız olur.
Yeni Üye
*
Üye No: 50006
Mesleği: Diğer Meslek Dalları

« Yanıtla #18 : Ocak 16, 2010, 01:35:03 ÖS »

merhaba arkadaşlar benim sorunum ağustos 2009 da sevke tabiydım  fakat raporlu olmamdan dolayı sevk işlemlerıne katılamadım ve askerlık subesıne bakaya kaldıktan sonra bu raporlarla gıttım ve bana bakaya dosyası olusturuldu bu sure zarfında hayat planlarımdakı değişiklıkten oturu yuksek lısansa basvurdum ve bakaya durum belgesıyle kayıt yaptırdım okulun bana askerlık durum belgesı alarak tecılının yapılabıleceğini soylemesı uzerıne askerlık subesınden bakayanın kalkmasını bekledım ve bır sure sonra bakayamın kalktığını askerlık durum belgesı alabıleceğimi soyledıler ve askerlık subesınden 31 11 2009 a kadar askerlıkle ılışkısı yoktur tarzında askerlık durum belgesı aldım okul bu belgeyle beraber okulda oğrencı olduğumla ilgili diğer belgelerı asal a gonderdı fakat asaldan mahkememın devam ettiğinin ve bakaya olduğum için tecil işlemi yapılamıyor dıye karşı bır cevap gelmış. yalnız benım araştırmalarım sonucunda askerlık durum belgesı alabılen bırının bakaya olması söz konusu değildir denildi. sizce benım  izlemem gereken  yol nedir bu karışıklık neden olmuştur.
Yeni Üye
*
Üye No: 54830
Mesleği: Diğer Meslek Dalları

« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2010, 12:06:44 ÖS »

Merhaba arkadaşlar, benim Nisan/2010 celbinde sevkim gözüküyor.. Ama mart ve temmuz aylarında mali müşavirlik sınavlarım olduğundan dolayı Ağustos/2010 celbinde gitmek istiyorum... bu süreçte ne yapmam gerekiyor? Hangi yaptırımlara maruz kalırım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Etiket: bakaya  kalmak  askerlik  durumu  bakaya  kalması  nedemek ögretmen 
  Sayfa: [1] 2 3  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın