Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular:

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ekim 25, 2014, 02:11:08 ÖS

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: 2009-2010 için 1.dönem Zümre Öğretmenler Toplantısı (örnektir)  (Okunma Sayısı 6179 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yeni Üye
*
Üye No: 26459
Mesleği: Okul Öncesi Öğretmeni

« : Ekim 11, 2009, 10:59:30 ÖÖ »

2009-2010 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1. YARIYIL OKUL ÖNCESİ
BÖLGE ZÜMRE TOPLANTI TUTANAĞI

Toplantı Tarihi :12/10/2009
Toplantı Yeri :Erdoğan Akdağ İlköğretim Okulu YOZGAT
Toplantı Saati :15.00
Toplantıya Katılan Bölge Zümre Başkanları:
1-Hatice AYDIN Bozok İlköğretim Okulu
2-Arife AKDENİZ 30 Ağustos İlköĞretim Okulu
3-Arzu DOĞANDEMİR Erdoğan Akdağ İlköğretim Okulu
4-Züleyha ACAR 75.Yıl Anaokulu
5-Hilal ÇOLAK Bahçeşehir M. Armağan Alper İlköğretim Okulu

GÜNDEM MADDELERİ

1-Açlış ve yoklama.
2-Zümre başkanının belirlenmesi.
3- Türk milli eğitiminin genel amaçlarının okunması.
4- Okul öncesi eğitiminin amaç ve ilkelerinin okunması.
5-Okul öncesi kurumları yönetmeliğindeki değişikliklerin incelenmesi.
6- Bir önceki zümre toplantı tutanaklarının incelenmesi.
7- Atatürkçülük ile ilgili amaç ve kazanımların yıllık ve günlük planlarda yer verilmesi.
8-Yıllık ve günlük planlar.
9-Ders işlenişinde kullanılacak yöntem ve tekniklerin belirlenmesi.
10-Mesleki eserler ve eğitim alanındaki değişmelerin incelenmesi.
11-Başrıların arttırılması için alınacak tedbirlerin görüşülmesi.
12-Yıl içerisinde yapılacak sosyal faaliyetlerin tespitinin yapılması.
13- Dilek ve temenniler.

ALINAN KARARLAR
1-Toplantıya Hatice AYDIN, Arife AKDENİZ, Arzu DOĞANDEMİR, Züleyha ACAR, Hilal ÇOLAK katılımıyla ,başarılı bir eğitim öğretim yılı olması dileğiyle başlandı.

2- Hatice AYDIN Bozok İlköğretim Okulu zümre başkanı olarak seçildi. Hilal ÇOLAK yazman olarak seçildi.

3- Züleyha ACAR Türk milli eğitiminin genel amaçlarını okudu.

4- Arzu DOĞANDEMiR okul öncesi eğitiminin amaç ve ilkeleri okundu. Öğrencilerimize bu amaçları kazandıracak ortamların sağlanması söylendi.

5-06.09.2008 tarihinde okul öncesi yönetmeliğinde yapılan değişiklikler incelendi.Özellikle aşağıdaki değişiklikler toplantıya katılan öğretmenler tarafından çok önemli maddeler olduğu belirtildi.

Kayıt-Kabul ve Devam-Devamsızlık
Kayıt Zamanı
Madde 9- (Değişik: 06.09.2008/26989 RG) Okul öncesi eğitim kurumuna kayıtlar, ilköğretim kurumları kayıtları ile birlikte haziran ayında başlar ve çalışma takviminde belirtilen zamanlarda e-okul sistemi üzerinden aday kayıt bölümüne yapılır. Kayıt işlemi sırasında çocuğun, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan Ulusal Adres Veri Tabanındaki bilgileri kontrol edilir. Zorunlu hâllerde e-okul sistemine kaydı yapılamayanların kayıtları, e-okul sistemine işleninceye kadar geçici olarak aday kayıt defterine de yazılabilir. Aday kayıtları, eylül ayının sonuna kadar kesin kayda dönüştürülür ve çocuklara okul numarası verilir. Çocukla ilgili işlemler e-okul sisteminde okul numarasıyla da takip edilebilir. Bu numara, çocuğun okuldan ilişkisi kesilinceye kadar başka bir çocuğa verilmez.
e) (Ek bend: 06.09.2008/26989 RG) İlköğretim kurumlarının birinci sınıfına kayıt hakkı kazanmış olmakla birlikte fiziksel olarak yeterli gelişim sağlayamamış çocuklar, velisinin yazılı isteği üzerine okul öncesi eğitim kurumlarına kaydedilebilir.
e) (Değişik: 06.09.2008/26989 RG) (c) bendine göre yapılan kayıtlar belgelendirilir ve e-okul sistemine işlenir.
(Ek fıkra: 06.09.2008/26989 RG) Çocukların devamsızlıkları, e-okul sistemine işlenir ve öğretmenler ile yöneticiler tarafından takip edilir.
t) (Ek bend : 06.09.2008/26989 RG) Okulun çevresinde müdür yardımcıları ve öğretmenler tarafından alan taraması yapılmasını sağlar.
(Değişik bend : 06.09.2008/26989 RG) Her çocuk için ayrı ayrı düzenlenen Kişisel Bilgi Formu ile Kazanım Değerlendirme Formundaki bilgileri e-okul sistemine işler. Çocukların gelişim ve sağlık kayıtlarını tutarak yıl sonu gelişim raporları ve öğrenci dosyalarını hazırlar.

6-Bir önceki yıla ait zümre toplantı tutanağı incelendi. Alınan kararların uygulandığı belirtildi.

7- Arife AKDENİZ, Atatürkçülük ile ilgili amaç ve kazanımlarına yıllık planda ve günlük planlarda sık sık yer verilmesi gerektiği söylendi. Çocuklarda Atatürk sevgisi ve bilgisi oluşturabilmek için bu konuda hazyılanan filmlerin seyrettirilmesi,inceleme gezilerini düzenlenmesi ve okul içinde yapılan törenlere katılmamızı söyledi.
Hatice AYDIN;sınıf içerisindeki Atatürk köşelerini çocukların yaptıkları etkinliklerle hazyrlanmasını söyledi.

8- Hilal ÇOLAK; günlük planların yıllık planlardaki amaç ve kazanımlara uygun olarak hazırlanması gerektiğini söyledi.
Züleyha ACAR;belirli gün ve haftaların günlük planlarda yer verilmesine özen gösterilmesi ,değişik etkinliklerle belirli gün ve haftaların süslenmesi gerektiğini söyledi.
Hatice AYDIN ;hazır yıllık ve günlük plan kullanan arkadaşların planlarını kendi sınıf koşullarına göre düzenlemelerini, uygulayamayacakları etkinlikleri uygulayabilecekleri etkinliklerle değiştirilmesi gerektiğini söyledi.
Arife AKDENİZ;planları sınıf koşullarına göre hazırladıklarını söyledi.

9- Arzu DOĞANDEMİR; yeni programda belirtildiği gibi çocuklara konu öğretimine değil davranış kazandırmaya ağırlık verilmesi gerektiği söylendi. Yıllık planda belirtilen kavramları çocuklara kazandarabilmek için sınıf ortamının bu anlamda düzenlenmesi gerektiğini söylendi.
Hilal ÇOLAK;yaparak yaşayarak eğitimin okul öncesi çocuklarda kalıcı eğitimi sağladığını,etkinliklerin planlamasında bu konuya dikkat edilmesini söyledi.
Hatice AYDIN ; amaçlar ve kazanımlara ulaşabilmek için deney, inceleme gezileri, gözlem, drama, hikaye çalışmaları, müzik etkinlikleri, sanat etkinlikleri, pandomim gibi çocukların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri yöntemlerin kullanımına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Arife AKDENİZ;öğrenci merkezli eğitime önem verilmesi ,yapılan etkinliklerin çocuklara hem davranış kazandırmaya yönelik hem de ilköğretime hazırlar nitelikte olması gerektiğini söyledi.
Züleyha ACAR;göstererek yaptırma tekniğini de sık kullanıldığını, okul öncesi dönemde bazı çalışmalarda etkili olduğunu söyledi.

10- Hatice AYDIN ;piyasada okul öncesine yönelik birçok kaynak kitap olduğunu,ancak kullanılacak bu kitapları alırken içeriğine ,fiyatlarının aile bütçesine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekliliğini söyledi.
Züleyha ACAR;kendi okullarında bu konuya çok özen gösterildiğini kaynak seçerken çocukların gelişim özelliklerine de çok dikkat ettiklerini belirtti.
Arzu DOĞANDEMİR;okul öncesi çocuklar için teknolojik araçlarında kullanılması gerektiğini,bu konuda okulların bilgisayar odalarından faydalanababileceğini söyledi.
Hilal ÇOLAK; öğretmen arkadaşların değişik kaynaklara ulaşması için Internet ortamından faydalanabileceklerini,okul öncesi alanında çok faydalı sitelerin olduğunu buralardan faydalanabileceklerini söyledi.
11- Arzu DOĞANDEMİR;okul öncesinde başarının artması yalnızca okulda yapılan eğitimle sağlanamayacağını,ailenin de bu eğitime dahil edilmesi gerektiğini söyledi.
Hilal ÇOLAK; aile katılım çalışmalarında öncelikle ailelerden sene başında ihtiyaç belirleme anketinin yapılmasını söyledi.
Arife AKDENİZ;aile katılımının okul öncesi eğitimde çok önemli olduğunu, okul panosuna ailelerin dikkatini çeken afişlerin asılması , hazyrlanan bro?ür ve notlar evlere gönderilerek velilerin daha çok bilgi edineceğini söyledi.
Hatice AYDIN ;aile katılımını sağlamakta öğretmenlerimizin güçlük çektiğini ,ailelerin okulda etkinliklere katılmaya isteksiz olduklarını gözlemlediğini fakat aileleri çocuklarını gözlemlemeleri için sınıfa davet ederek aile katılmasına teşvik edebileceğini söyledi.
Züleyha ACAR;velilerinin büyük bir çoğunluğunun çalışan anne-babalardan oluştuğunu aile katılım çalımalarında büyük sıkıntı yaşadıklarını, yalnız evlere gönderilen çalışmalardan bir sorun yaşamadıklarını belirtti.

12- Hatice AYDIN ;yıl içerisinde ki faaliyetlerin hepsine mümkün olduğu kadar katılınması gerektiğini ,özellikle okul öncesini yaygınlaştıracak faaliyetlere daha özenle hazırlanılması gerektiğini söyledi.
Arife AKDENİZ;okul öncesi sınıflarının bayramlara katılmasının yasal sorumluluğun olmadığını yalnız okullarda yapılan törenlere katıabileceklerini ve sınıf içerisinde de aynı coşkuyla kutlayabileceklerini söyledi.
Züleyha ACAR; okullarının büyük kutlamalara katıldığını ,arkadaşlarının da geçen yyl büyük bir özveriyle çalıştığını ,bu yılda aynı özveriyi göstereceğini söyledi.
Arzu DOĞANDEMİR;geçtiğimiz yıl okul öncesi şenliklerinin daha kapsamlı düzenlendiğini ,bu yıl ki şenliklerin de geçen yılkinden daha kapsamlı düzenlenmesi gerektiğini, değişik etkinliklerle ve tüm okulların katılımıyla yapılmasını istediğini belirterek bu konuda yetkililerden yardım istenmesi gerektiğini belirtti.
Hilal ÇOLAK;yıl içerisinde yapılan bayramların ve şenliklerin dışında değişik sosyal çalışmalarında yapıla bilineceğini,yerli malı kutlamalarını,anneler günü kutlamalarını vb. sosyal aktivitelerle süslenebileceğini söyledi.

13-Toplantı iyi dilek ve temennilerle sona erdirildi.

alıntı
Yeni Üye
*
Üye No: 92202
Mesleği: Sosyal Bilgiler Öğretmeni

« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2010, 12:08:32 ÖÖ »

SOSYAL BİLGİLER ZÜMRESİNE ULAŞAMIYORUM  Cry Cry
Editor
Uzman Üye
Üye No: 8994
Mesleği: Öğrenci

« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2010, 12:44:48 ÖÖ »

Smiley

]
Sevgilerin en güzeli seni sevmek,
Özlemlerin en güzeli seni özlemek
Ve hayatın tadı sabah kalktığımda
Senin varolduğunu bilmek...
Editor
Uzman Üye

« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2010, 12:52:12 ÖÖ »

Smiley bilmem bişeler işte Cheesy Cheesy

]
Editor
Uzman Üye

« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2010, 01:00:32 ÖÖ »

bilmezsin Cheesy

]
Editor
Uzman Üye

« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2010, 01:07:26 ÖÖ »

Smiley

]
Yeni Üye
*
Üye No: 97494

« Yanıtla #6 : Kasım 15, 2010, 12:00:46 ÖS »

happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 happybirthday12 ponponbaci ponponbaci ponponbaci thankyou12 thankyou12 thankyou12 thankyou12 cckver cckver cckver cckver thankyou12 thankyou12
Etiket: okul öncesi   okul öncesi zümre  zümre toplantısı  okul öncesi zümre örneği 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Planlar ve Haftalar

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Map I Reklam Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!